نرخ ارز و طلا در نرخچی به دلیل تذکر بانک مرکزی و اتحادیه طلا فروشان (بنابر دلایل نامعلوم) تا اطلاع ثانوی آپدیت نمی شود!

بورس طلای چین

تاثیر بورس طلا چین بر افزایش تقاضاجهانی طلا

بورس طلای چین در حالی روز گذشته طی مراسم ویژه ای افتتاح و آغاز به کار کرده است که تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که راه اندازی این بورس تاثیر زیادی بر افزایش تقاضای جهانی طلا خواهد داشت.

 

به نقل از پایگاه اینترنتی “وانت چاینا تایمز” بورس طلای شانگهای چین روز پنج شنبه رسما فعالیت خود را آغاز کرده و قرار است مبادلات طلای این بورس بر اساس نرخ یوان چین انجام شود.
این برای نخستین بار است که بانکها و سرمایه گذاران خارجی توانایی دسترسی به بازار طلای چین را خواهند داشت.

بر اساس این گزارش علی رغم اینکه چین به بزرگترین تولید کننده و مصرف کننده طلای جهان تبدیل شده ولی این کشور نقش چندانی در تعیین قیمت طلا در بازارهای بین المللی ندارد و بورس های لندن و نیویورک تسلط کاملی بر روند تعیین قیمت طلا دارند.

به اعتقاد تحلیلگران اقتصادی راه اندازی بورس شانگهای تاثیر زیادی بر بین المللی شدن یوان خواهد داشت و علاوه بر این موجب ارتقای جایگاه آسیا در روند قیمت گذاری طلا نیز خواهد شد.

مقام های چینی امیدوارند تا با افتتاح و راه اندازی بورس شانگهای این کشور نقش مهمتری در تحولات بازارهای جهانی ایفا کند.

بک کارشناس اقتصادی چین در این باره تاکید کرد: برای سال های زیادی بازار طلای چین زیر سایه غرب بوده است ولی با راه اندازی بورس شانگهای ، چین از زیر سایه بازارهای غربی خارج خواهد شد. اگر چین خواستار نقش بیشتر در روند قیمت گذاری طلا است راه اندازی بورس شانگهای نخستین گام خواهد بود.

 

منبع : طلا

منتشر شده در20 سپتامبر 2014
برچسب ها : , , ,