نرخ ارز و طلا در نرخچی به دلیل تذکر بانک مرکزی و اتحادیه طلا فروشان (بنابر دلایل نامعلوم) تا اطلاع ثانوی آپدیت نمی شود!

قیمت طلا در کوتاه مدت

دو عامل موثر بر قیمت طلا در کوتاه مدت

موسسه تحقیقاتی کاپیتال اکونومیکس در تازه ترین گزارش خود پیش بینی کرد افزایش ارزش دلار و انتظارات بازارهای بین المللی نسبت به سیاستهای پولی فدرال رزرو آمریکا مهمترین عوامل موثر بر قیمت طلا در کوتاه مدت خواهد بود.

به نقل از پایگاه اینترنتی کیتکو نیوز، کارولین بین تحلیلگر ارشد کاپیتال اکونومیکس تاکید کرد: گر چه ارزش دلار و سیاست های پولی فدرال رزرو آمریکا مهمترین عوامل موثر بر قیمت فلزات گرانبها از جمله طلا در کوتاه مدت به شمار می روند ولی به نظر می رسد این دو عامل مهم در حال از دست دادن جایگاه و تاثیر خود هستند.

بر اساس این گزارش قیمت طلا در هفته ای که گذشت با افت ۲ درصدی روبرو شد و قیمت نقره ۳ درصد مس ۲ درصد و آلمینیوم نیز با افت ۳ درصدی روبرو شده است.

بی شک افزایش ارزش دلار و نگرانی سرمایه گذاران نسبت به افزایش نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا تاثیر زیادی بر کاهش قیمت فلزات گرانبها داشته است. وی افزود: فدرال رزرو آمریکا در مارس ۲۰۱۵ میلادی نرخ بهره را افزایش خواهد داد و افزایش تدریجی نرخ بهره موجب خواهد شد تا این نرخ در سال ۲۰۱۶ میلادی به ۲٫۷۵ تا ۳ درصد برسد.

فدرال رزرو آمریکا از سال ۲۰۰۸ تاکنون نرخ بهره را نزدیک به صفر نگه داشته و میلیاردها دلار نقدینگی به اقتصاد تزریق کرده است.

در واقع تنها آمریکا و انگلیس قصد دارند نرخ بهره خود را برای کاهش نگرانی های مربوط به نرخ تورم افزایش دهند و بانک های مرکزی اروپا و ژاپن نرخ بهره های خود را در ماه های آینده بیش از پیش کاهش خواهند داد.

وی افزود: تحولات مربوط به شاخص سهام در بازارهای بین المللی نیز بی شک بر روند قیمت طلا و سایر فلزات گرانبها موثر خواهد بود. تحولات اقتصادی کشورهای نوظهور و در حال توسعه نیز تاثیر زیادی بر قیمت طلا خواهد داشت.

این کارشناس ارشد اقتصادی پیش بینی کرد که قیمت جهانی طلا تا پایان امسال با افزایش نسبی روبرو خواهد شد و به ۱۳۰۰ دلار در هر اونس خواهد رسید.

وی گفت: افزایش نرخ بهره از سوی فدرال رزرو آمریکا تاثیر منفی نیز بر شاخص سهام بورس وال استریت خواهد داشت و این مساله خبر خوبی برای بازار طلا نیز خواهد بود.

 

منبع : طلا

منتشر شده در13 سپتامبر 2014
برچسب ها : , , ,