نرخ ارز و طلا در نرخچی به دلیل تذکر بانک مرکزی و اتحادیه طلا فروشان (بنابر دلایل نامعلوم) تا اطلاع ثانوی آپدیت نمی شود!

نوسانات سکه

نگاهی به نوسانات قیمت سکه در ۱۰ سال اخیر

در حالی متوسط نوسانات قیمت سکه در طول ۱۰ سال گذشته بیش از ۸۰۰ هزار تومان افزایش یافته که بزرگترین پرش قیمتی آن بین سال‌های ۱۳۹۰ و ۱۳۹۱ با رشد ۵۰۰ هزار تومانی ثبت شده است.

 

برگشت به آمارهای بانک مرکزی از سال ۱۳۸۳ تا امسال بیانگر تغییرات عمده ای در نرخ سکه است که اغلب بعد از سال ۱۳۹۰ رخ داده و آن را به طور قابل توجهی تحت تاثیر قرار داده است. در فاصله سالهای ۱۳۸۳ تا ۱۳۹۰ قیمت سکه طرح جدید طی هفت سال حدود ۲۰۰ هزار تومان رشد داشته و از ۹۰ هزار تومان به ۳۲۵ هزار تومان افزایش یافته است، این درحالی است که در این مدت حداکثر تغییرات قیمتی از سالی به سال دیگر حدود ۷۴ درصد و در فاصله دو سال ۱۳۸۹ و ۱۳۹۰ بوده است.

اما در سال ۱۳۹۱ رشد قیمتی سکه به اوج رسید به طوری که با خیز حدود ۵۰۰ هزار تومانی مرز یک میلیون تومان را پشت سر گذاشت تا سال ۱۳۹۱ آغاز میلیونی شدن سکه باشد.

با اینکه افزایش نیم میلیونی قیمت سکه رشد ۸۰ درصدی را به همراه داشت، اما در سال بعد یعنی ۱۳۹۲ قیمت سکه نسبت به سال قبل حدود ۴۰ هزار تومان و در حدود ۳٫۹ درصد افزایش یافت.

 

جدول نوسان قیمت سکه در 10 سال اخیر

 

اردیبهشت؛ اوج قیمت سکه در پنج ماه اول

همچنین بررسی آخرین آمار بانک مرکزی از تغییرات قیمت سکه در سال جاری حاکی از آن است که در پنج ماهه ابتدایی سال در اغلب ماهها قیمت نسبت به قبل کاهشی بوده است به طوری که در فروردین ماه با کاهش ۰٫۸ درصدی نسبت به ماه قبل ۹۶۵ هزار تومان در بازار آزاد شهر تهران معامله شد.

اما به مانند قیمت دلار که در طول پنج ماه اول امسال در اردیبهشت از بیشترین قیمت برخوردار بود سکه نیز در این ماه نسبت سایر ماهها رشد قیمتی در حدود ۳٫۸ درصد داشته و به عنوان تنها ماه میلیونی امسال ثبت شده است.

این درحالی است که قیمت سکه دوباره در خرداد کاهشی شده و در تیر و مرداد در این مسیر حرکت می کند.

بر این اساس متوسط قیمت سکه از فروردین تا پایان مردادماه سال جاری حدود ۹۷۰ هزار تومان بوده که در مقایسه با همین بازه زمانی در سال گذشته حدود ۲۲۰ هزار تومان کاهش یافته است.

 

منبع : ایسنا

منتشر شده در7 اکتبر 2014
برچسب ها : , , ,